WYTAPIALNIA

Topienie metalu odbywa się w piecu indukcyjnym średniej częstotliwości o pojemności tygli 1,5t i 3t firmy INDUCTOTHERM, który posiada możliwość jednoczesnego wytapiania żeliwa w jednym z tygli a podtrzymywania temperatury wytopionego wcześniej żeliwa w drugim. Obecna maksymalna wydajność topialni wynosi 5000 ton/rok a w najbliższej przyszłości planowane jest jej powiększenie.

Wytapialnia korzysta z szeregu urządzeń pozwalających kontrolować jakość wytapianego metalu, takich jak: spektrometr, urządzenia do analizy termicznej oraz termopary zanurzeniowe do kontroli temperatury. Zalewanie form odbywa się za pomocą kadzi odlewniczych o zróżnicowanych pojemnościach (0.6t do 5t).

MODYFIKACJA w zależności od technologii i wielkości porcji metalu przeprowadzana jest na dnie kadzi, lub na lustrze metalu podczas zalewania. SFEROIDYZACJA przeprowadzana jest metodą zapraw na dnie kadzi.

Ciągle wzrasta natomiast produkcja żeliwa sferoidalnego w stosunku do żeliwa szarego oraz niskostopowego i jest to obecnie około 35 % ogólnej produkcji odlewni.

[print_responsive_thumbnail_slider]